Zanechte nesmyslného sekání a raději si vypěstujte květnatou louku

Dům a zahrada

Také už máte plné zuby nekonečného sekání trávníku okolo vašeho domu? Jeho zalévání a hnojení? Klidně tento úmorný stereotyp pusťte z hlavy a přestaňte se na něm podílet. Takové chování vaší zahradě opravdu nic nepřinese. Navíc, aktuálním trendem v údržbě zahrad jsou druhově bohaté květnaté louky a trvalkové výsadby.
malý ježeček

A je nutno říct, že je už ten nejvyšší čas na změnu. Nesmyslné sekání milimetrových pažitů u nás zdomácnělo natolik, že bude ještě hodně dlouho trvat, než se takové chování podaří usměrnit na rozumnou úroveň.
Vždyť to, že budete mít okolo domu milimetrový porost tvořený maximálně třemi druhy trav, nikomu nic dobrého nepřinese. Vezměme si to popořádku:
Údržba takového porostu vás bude stát velké úsilí, a to jak po fyzické, tak po finanční stránce. K „dokonalému“ trávníku se nedopracujete bez pravidelného sekání, hnojení, provzdušňování, zalévání a tak podobně. To všechno vyžaduje mnoho vašeho času, energie, a také peněz.
Estetický požitek z podobného prostoru je nulový. Není na něm nic, co by potěšilo vaše oko. Nemůžete na něm obdivovat žádné květiny, a tudíž ani žádné živočichy. Změna ročního období se zde také neprojeví.
Ač vás údržba tohoto druhu trávníku bude stát mnoho peněz, nikdy z něj nebudete mít žádný užitek – nenatrháte si tam květiny do vázy ani žádné chutné plody. Nebudete na něm mít žádné soukromí, nezískáte pěkné místo k posezení. Jediný, kdo na tom vydělá, jsou prodejci sekaček, hnojiv a podobného vybavení.
květiny na louce
Prostor okolo vašeho domu bude prakticky mrtvý. Chybějící květy nepřilákají hmyz, chybějící hmyz nepřiláká jiné živočichy. Vypěstujete si tak mrtvou zelenou poušť, nehledě na to, že navíc prostor okolo svého domu zamoříte použitou chemií.
A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Ale řekněte sami, není mnohem lepší otevřít svou zahradu dokořán skutečnému životu a vpustit do ní kvetoucí rostliny, stromy a keře, ať už budou okrasné, užitkové anebo plané?
Zkrátka je ten nejvyšší čas na to, dát sbohem sterilním zeleným monokulturám a vpustit do zahrad život!