Podpořte v zimě drobné ptactvo

Dům a zahrada

V chladném zimním období, kdy už je půda zmrzlá a teploty sahají hluboko pod nulu, je pro některé drobné ptáky velice obtížné obstarat si dostatek potravy a bezpečný úkryt. Naštěstí zrovna tyto dvě věci můžeme zabezpečit s troškou dobré vůle my.

 krmítko na stromě

Není nic jednoduššího než při nákupu potravin a věcí do domácnosti přihodit do nákupního košíku balíček krmení pro ptáky. Na trhu je jich spousta. Ovšem pro zimní období se nejvíce hodí například lojové koule. Ty jim zabezpečí dostatek tuku, bílkovin a živin potřebných k přežití. Dají se vytvořit i doma, a to bez velkých nákladů. Stačí hovězí lůj a pár semínek nebo bobulí. Důležité ale je si při jejich kupování či výrobě odpovědět na jednu otázku: „Pro jaký konkrétní druh krmení bude?“. Každý se totiž živí něčím jiným a je dobré si to předem zjistit. Je důležité se tedy zaměřit na to jací ptáci se vám prohání po okolí. Například sýkorkám uděláte radost přidáním slunečnicových semen či nadrcených ořechů. Naopak kosi se živí spíše bobulovinami, jako je černý bez nebo jeřabiny. Proto je vhodné si toto prostudovat předem. Dokrmovat lze samozřejmě po celý rok. Záleží jen na vaší dobré vůli.

 pták u budky

Další krok, na trošku jiné úrovni, je pořízení nebo sestavení ptačí budky. Tu můžete koupit v hobby shopu anebo vyrobit vlastnoručně. Vždy ale myslete, stejně jako u dokrmování, pro který druh ptáka jí budete pořizovat. Každý má totiž jiné nároky na hloubku hnízda, velikost průchodu do budky atd.. Velikost vstupního otvoru v budce je zásadní! A to hlavně z důvodu zabránění napadení hnízda, a tedy případných potomků jiným druhem ptáků, kteří si mohou na hnízdo dělat zálusk. Toto je tedy také vhodné si předem nastudovat a zabránit tak „mezidruhové ptačí katastrofě“. Důležitá je samozřejmě také kvalita zvoleného materiálu a provedení. Do budky by nemělo zatékat, příliš foukat a měla by být ošetřena proti plísni a hnilobě. Tak vydrží ptačí rodince mnohem déle.

 

Pokud jste se tedy rozhodli tato zvířátka v zimě podpořit určitě vám budou tiše vděční. Navíc taková pěkná ptačí budka s krmítkem udělá na vaší zahradě určitě hodně parády a radosti. A vy budete mít příjemný pocit, že jste jim pomohli.