Opisování se nevyplácí

Dům a zahrada

Zatímco opisování na základní škole vcelku nic až tak strašného nepředstavuje, na nejvyšších stupních našeho školství už je tomu jinak. Když se něco podobného stane na škole vysoké, je to závažnější, a to i tehdy, když to nejsou zase až taková „plzeňská práva“.
Žijeme už v nové době, kdy nemusíme na vysokých školách ani pracně opisovat. Protože byznys je byznys a tak už existují i celé firmy, jejichž podnikání stojí právě na všemožných písemných pracích.
studium matematiky
Máte plnou kapsu peněz a nechce se vám sedět doma nad úkoly? Žádný problém. Zaplaťte a je to vyřízeno. Pár tisícovek a kdosi za vás ochotně úkol napíše a doručí vám ho hotový klidně až pod nos. Vám už stačí jenom ho odevzdat příslušnému profesorovi, docentovi, odbornému asistentovi, asistentovi nebo jinému vyučujícímu, který by měl zajásat nadšením nad tím, jak se vám to skvěle povedlo.
Ovšem nejednou se stane, že dotyčný vyučující přesto zrovna nejásá. I když je odvedená práce dokonalá, není nadšený. A to prostě proto, že dotyčný není žádný hlupák. On vystudoval ještě za starých časů, a oč méně třeba rozumí virtuálnímu „opisování“, o to více se vyzná ve skutečných lidech. A když mu přinese osoba ne až tak talentovaná, ne-li dokonce učiněný protekční hlupák, špičkovou práci, dojde mu, že to není samo sebou. A takový vyučující už dávno ví, že internetové stránky, kde se takové vypracování domácích úkolů nabízí, existují, ba nejednou si jejich prostřednictvím i sám tajně přivydělává. A tak podobný podvod odhalí. A je po parádě.
Takový podvodník může být nejednou nakonec rád, pokud ho za podobné počínání nevyhodí ze školy. Což není nic neobvyklého, protože se člověka přece jenom dotkne, když čte práci svého studenta, kterou do posledního písmene napsal třeba i on sám. A i kdyby to tento vyučující přenesl přes srdce, jen tak někdo si nenechá líbit fakt, že podvodníci snižují důvěryhodnost a kvalitu onoho studovaného oboru či celé školy. Známe to třeba z proslulé kauzy právnické fakulty v Plzni.
sluchátka v tabletu
Takže „sbohem a šáteček“.
A tak byste vy, vysokoškoláci, měli dělat své úkoly sami, i kdybyste si kvůli tomu měli občas odpustit rande nebo hospodu. Protože vyletět kvůli troše ušetřené práce nebo celý zbytek života trnout, jestli se to neprovalí, to nestojí za to.
a je vždycky lepší, když vás má za hlupáka jeden konkrétní vyučující, než když se to třeba po pár letech dozví z médií celá republika. Až vám seberou diplom.