Nakupujte u místních prodejců, vyplatí se to

Nákupy

Jistě jste už nejednou slyšeli místní politiky, jak debatují nad tím, jak to udělat, aby centra měst znovu ožila a navrátil se do nich život. V podstatě se jedná o jednoduchou otázku, na kterou se vymýšlejí složité odpovědi. Chcete-li, aby města žila lidmi a životem, je potřeba naplnit jejich centra drobnými obchůdky, kavárnami a živou kulturou. A právě tyto služby jsou na úbytě díky obrovským obchodním centrům na okrajích měst anebo ještě hůře v jejich centrech.
výkladní skříně
Nedá velkou práci najít město, kde se veškerý život a ruch odehrává a za prosklenými zdmi marketů a obchodních center a střed města s jeho ulicemi zeje prázdnotou. Naopak je mnohem složitější najít české město, kde by podobný problém nenastal. Nicméně nikdo z nás nemůže vrátit čas, a pokud chceme s tímto problémem něco dělat, tak to nejlepší je, nakupovat u malých místních obchodníků.
prodej ovoce na trhu

A co vám takový nákup přináší:
Za prvé je to již zmíněný regionální rozvoj. Peníze, které utratíte u místních obchodníků, ve vašem regionu zůstanou. A pokud nemůžete podpořit regionálního prodejce, podpořte alespoň českou firmu. Tato firma zde platí daně, které do svých občanů zpětně investuje stát. Navíc, místní obchodníci zaměstnávají místní lidi, a to v mnohem větším měřítku než velké řetězce.
Jestliže máte pocit, že to nejlepší, co pro sebe a svou peněženku můžete udělat, je nákup akčního zboží ve velkých řetězcích, tak se mýlíte. Taková sleva není zdaleka zadarmo. Většinou se jedná o zboží horší kvality vyrobené daleko za našimi hranicemi za špatných podmínek, které sem navíc muselo být složitě dopravováno. Žádné výhody pro české lidi a českou krajinu z něho neplynou.
Nákupem u menších místních obchodníků si zároveň budujete sociální vazby. Také vám vadí to odtažité neosobní prostředí velkých řetězců, kde vám ani nikdo neodpoví na pozdrav? Když zamíříte do místní prodejny, tak vás tam jistě nejen pozdraví, ale také vám dobře poradí, a ještě si s nimi popovídáte. Takový regionální nákup vám tak může výrazně zpříjemnit den.