Šicí stroje se opět začaly vracet do módy. Díky tomu, že ho již pohání elektrická energie a je vybaven novými technologiemi, stal se z něj pomocník, který šije skoro sám a dokáží ho ovládat i méně zkušené švadlenky. Každý si může vybrat a tvořit podle svého vkusu.
V čem nám může pomáhat
I v dnešních moderních domácnostech potřebujeme občas něco z látky opravit, zašít, zkrátit. Ať už oblečení nebo třeba záclonu či závěs. Se vším nechceme hned běhat za odborníky. Není to často nic složitého. A chceme to mít hotové hned. Na ruční šití to ale není, bylo by to moc zdlouhavé. Právě v těchto situacích se nám šicí stroj doma hodí! Dalším důvodem, proč si ho pořizovat je to, že nás šití zkrátka baví, rádi tvoříme. Proč si nevyrobit nějaký originální kousek oblečení, doplněk do bytu nebo třeba hračku pro děti? Pokud si vybereme dobrý materiál, moderní stroje nám pomohou často docela snadno a levně vykouzlit i věc kvalitnější, než nabízí mnohé dnešní obchody.
Na co se zaměřit při výběru
Myslíme především na to, za jakým účelem stroj pořizujeme. K příležitostným opravám a pro úplné začátečníky naprosto postačí, když zvolíme model s nejjednoduššími funkcemi a ovládáním. Složitější obsluha by nás od jeho využívání jen odrazovala. Šicí stroje s náročnějšími funkcemi využijí ti z nás, pro které je šití koníčkem. Kteří budou šít i oděvy a textilní doplňky. Nejnáročnější skupinou jsou pak lidé, kteří se šitím živí, profesionálové. Ti musí svůj pracovní nástroj vybírat obzvlášť pečlivě.
Stehy a funkce
Současné šicí stroje jsou skutečně „nadupané“ chytrými technologiemi. Ale začátečník a občasný uživatel si bohatě vystačí se stehem rovným, entlovacím a pár druhy stehů pružných. Stroje mají ve výbavě také stehy ozdobné a vyšívací. Dovedou vyšívat i různé tvary nebo písmenka. A funkce nabízí třeba přišívání knoflíků, obšívání knoflíkových dírek nebo všívání zipu. Přídavné díly, jako jsou různé patky, umožňují další varianty práce s látkami. Materiál lze pak různě ohrnovat a řasit, všívat gumu nebo skryté zapínání.