Technika vládne světu

Technika

Co se to stalo se Světem od okamžiku, kdy první pralidé obývali jeskyně do dnešní doby? Stalo se to, že lidé jsou tak líní, až aktivně vymysleli techniku a různé technické pomůcky, které budou pracovat za ně, nebo jim práci co nejvíce ulehčovat. Taková pračlověčí žena by se asi hodně divila, kdyby viděla, jaké látky jsou dnes tkány stroji, kůže opracovány též stroji…A jaké stroje jsme si to vymysleli pro naše mláďata, co je do nich ukládáme a říkáme jim kočárky? To by už nechápala vůbec, protože moc dobře ví, že mláděti je nejlépe na těle matky.

antická puška

A co pravěcí muži? Jak by se jim líbilo, místo namáhavého a nebezpečného lovu mamutů a jiných zvířat k jídlu, by místo oštěpů vytasili loveckou pušku a bum, mamut leží skolen na zemi. A jako bonus, by mamuta odvezly na káře auta, projeli linkou, kde by jim mamuta rozporcovali a zabalili před odvezením domů? Co by říkaly kmeny živící se směnou, našemu placen bezkontaktní platební kartou? A jak by se jim místo jejich primitivních lodiček líbila taková jachtička se spalovacím motorem? To by obchod šlapal jinou rychlostí, než tehdy. Místo množství zlata, soli i jiných směnných předmětů by jen vydali zboží, udělali píp a měli peníze na svém bankovním účtu. Ale chápali by vůbec, co to je banka a bankovní účet? Asi těžko.
bagr u kamenů

Člověk vymyslel mnoho a mnoho techniky a věřím, že spoustu další ještě vymyslí, některá je pro zábavu, jako třeba hrací automaty, jiná pro práci a další pro přepravu. Pračlověk by nestíhal žasnout, jak se svět díky člověku změnil. A kdyby to věděl, možná by ani nezačal s výrobou primitivních nožů, sekyrek a dalších nástrojů, kterými si usnadňoval život, kdyby věděl, do jakého extrému to jeho následovníci dotáhnou.  A nebo si myslíte, že by se raději nějakým strojem času přesunul do naší doby, za naší vyspělou technikou?