Sjednocení autorských práv

V České republice je otázka autorských práv v online světě celkově dost nevyřešená. A to se Evropská unie rozhodla změnit pomocí nových směrnic.

realizace videa

Článek 11 (neboli linktext) jedná o tzv. “dotčení autorských práv” v praxi to znamená, že když se na některé sociální síti (Facebook, Seznam, Google) objeví okénku s odkazem na článek umístěný na jiném webu, měl by onen web dostat od sociální sítě menší finanční obnos. A proč? Spousta lidí čte jen titulky, nebo úvodník článku, a ačkoliv dostane informace zobrazené na náhledu, odkaz nerozkliknout a web z toho nebude mít ani korunu. Výjimkou je samozřejmě soukromé sdílení.

Článek 13 je o něco složitější. Vzniká kvůli velkoplošném porušování autorských práv. Některé stránky kopírují obsah jiných (můžou to být i vaše soukromé snímky, nahrané na sociální sítě) a autor z videa nedostane ani korunu, zato síť či platforma, na které je to zkopírované dostane peníze za něj.

Proti tomu se ohradila velká filmová studia, kterým kvůli kopírování jejich obsahu protékaly peníze skrz prsty. Evropská unie se tedy rozhodla zakročit. A jak? Jednoduše by bylo povinné, aby každé video bylo kontrolované (skenován obsah a porovnán s databází)

Ale má to háček. “Skener” je automatický čili nepozná nadsázku, ironii nebo parodií. Všechno nemilosrdně označí za zkopírované a smaže. Společnosti nechtějí riskovat soudní spory s filmovými studii a raději mezi svým obsahem nenechají nic, co by se třeba jen zdánlivě podobalo ukradnutému materiálu.
chráněná autorská práva

Další problém se týká finanční stránky. Menší firmy by byly v zásadním ohrožení, jelikož by si nemohly dovolit “skener”

Zkrátka by z internetu zmizela velký sortiment kontentu, který doposud internet nabízí. I když se jedná o originální videa a zásadně omezilo internetovou svobodu. Nemůžeme články odsoudit za dobré nebo špatné, protože každá mince má dvě strany a pravda je někde mezi.