Nebuďte slepé k poruchám příjmu potravy

Nákupy

Poruchy příjmu potravy již dávno nejsou výsadou žen. Nicméně u mužů mají tyto psychické problémy ve většina případů jiný důvod vzniku. Zatímco ženy se neustálým vynecháváním nebo zvracením jídla snaží dosáhnout štíhlé postavy proto, aby byly atraktivní pro opačné pohlaví a mohly si oblékat co nejmenší velikost oblečení, u mužů je vznik nemoci způsoben především zvolenou profesí. Například muži působící v baletu, žokeji, krasobruslaři nebo například i skokani na lyžích se snaží udržet váhu nízkou proto, aby i nadále mohli vykonávat své povolání.

Nicméně v obou případech jsou poruchy příjmu potravy velmi nebezpečné a mohou dokonce i zabíjet! Přitom nezřídka tuto nemoc odhalí právě všímavé okolí. Osobu postiženou touto nemocí můžete poznat podle velmi hubené postavy, nicméně nejedná se o podmínku! Například bulimičky mohou mýt dokonce obézní. Odhalit tak nemoc nemusí být vždy tak jednoduché. Ovšem pokud máte ve svém okolí někoho, kdo je velmi hubený, určitě mu zkuste vypočítat BMI https://www.bmikalkulacka.cz/.

velmi hubený muž

Jedná se o kalkulačku, do které musíte zadat svoji výšku, váhu a věk. Následně je podle složitých vzorců vypočítána hodnota, která vám ukazuje, na jakém stupni podvýživy, nebo naopak obezity jste. Můžete tímto výpočtem někomu zachránit život! Není totiž neobvyklé, že všímavé okolí zachraňuje životy!

Dalším velmi častým znakem poruchy příjmu potravy je odcházení během, nebo po jídle. V naprosté většině případů totiž osoba jde na toaletu, kde pozřené jídlo opět vyzvrací. Lidé postižené těmito nemocemi mají výčitky svědomí z jídla již během jeho jezení, snaží si tak ulevit co nejdříve.

zdravá strava

Opačným náznakem těchto problémů může být i přejídání a záchvaty žravosti. Osoba totiž byla velmi dlouho hlady. Následně se podlomí její odhodlání a sní vše co má v dosahu rukou. Zdánlivě tedy budí dojem toho, že jí jídla dost, nicméně opak může být pravdou.