Lískový ořech je stále nedoceněný poklad

Nákupy

Lískový ořech opěvuje kdejaký web, ale zajímavé je, že ačkoli jsou o nich informace dostupné, nevěnujeme jim příliš pozornost a stejně je považujeme pouze za doplněk stravy, pochutinu, zkrátka něco, co se nejí každý den. A to je chyba, neboť právě ořechy, ať už vlašské, či lískové, obsahují značné množství těch nejzdravějších tuků, spoustu bílkovin, minerálních prvků a vitamínů. Neměli bychom je nechávat bez povšimnutí v regálech obchodů, a raději, než sáhnout po bonbónech, bychom si měli dopřát hrst oříšků s rozinkami.

lískové ořechy

K čemu jsou vhodné lískáče

S čokoládou a kakaem – také máte rádi čokoládu? Pokud ano, tak zapomeňte na ty obyčejné se ztuženým rostlinným tukem a slazené bílým cukrem. Dopřejte si raději kvalitní kakaovou hmotu ve formě prášku a kakaového másla, anebo již hotový výrobek s vysokým podílem původní suroviny z kakaových bobů. Pochutnat si na ní můžete i se sušeným mlékem a hlavně s lískovými oříšky. Kombinace ořechů a čokolády je velmi výrazná a chuťově jednou z nejoblíbenějších pochoutek.

veverka s oříšky

Ořechové směsi – tam poslouží skvěle, neboť směs oříšků se sušeným ovocem lze využít takříkajíc všude, ať už se pohybujeme venku v přírodě, třeba na kole, nebo s batohem na zádech, anebo jsme v zaměstnání a plníme si své pracovní úkoly. Mlsat ořechy a sušené meruňky nám dodá to, co nelze očekávat od průmyslově vyráběných cukrovinek.

Kaše a granola – zapékané musli (granola) s medem a oříšky je skvělá pochoutka pro dodání energie a zasycení na celé dopoledne. Stejně tak vám prospěje kaše z ovesných vloček posypaná mletými oříšky, se sušeným či čerstvým ovocem a kakaem. Takto připravená snídaně vám dá mnohem víc, než chléb se salámem nebo míchaná vajíčka s uzeninou.

Skladování – velkou výhodou oříšků je i fakt, že je můžete dlouhodobě skladovat – až několik měsíců, a nakoupit je do zásoby s množstevní slevou. Žluknou pouze za vyšších teplot a vystavené dennímu světlu, ideální je tedy ukládat je do uzavřené nádoby do chladnější místnosti. Nevadí jim ani mráz, takže mohou být klidně i v nevytápěném sklepě.