Co je vlastně ideálem krásy?

Krása

Když se řekne, že je někdo krásný, co si pod tím představíte? Slova ideál krásy možná znamenají pro každého něco trošku jiného, avšak z objektivního hlediska jsou tvořena většinovou společností, a tím málem, na čem se lidé shodnou. Ideálně krásné lidi pak potkáte v erotických knihách, soutěžích krásy, nebo na instagramu. Co je ale ideál krásy, a lze jej změnit?

mladý model

Záleží to především na společnosti

Kdysi dávno bývala ideálem ženské krásy Věstonická Venuše, a mužské zase vytesaná socha Davida, svalnatého muže. Ačkoliv u mužského ideálu k tolika změnám nedošlo, ideál ženské krásy se mění často, a hodně. Poslední dobou se dostávají do reklam modelky korpulentních tvarů, ačkoliv to s ideálem krásy nemá tolik co dělat, jedná se totiž o jev, který je doprovázen hnutími proti poruchám potravy, a snaze o začlenění všech možných typů postav. Bývaly však doby, kdy modelka musela být krev a mlíko, a štíhlé ženy neměly ve světě módy co pohledávat. Alespoň do doby, než se na scéně objevila Twiggy, hubená dívka s velkýma očima, která vše změnila. Od té doby se reklamy proměnily, a ideál krásy rovněž. A ačkoliv se skutečně každému líbí něco jiného, za současný ideál ženské krásy je považována postava přesýpacích hodin, tedy štíhlý pas, kulatý zadeček, objemné poprsí. Symetrická tvář a kvalitní husté vlasy nevyjímaje.

žena s natáčkami

Jak těžké je ideálu dosáhnout?

V době kdy jsme ovládáni sociálními médii, které na nás chrlí stovky fotografií téměř dokonalých lidí, je těžké mít se rád. Je však potřeba přihlédnout k tomu, že tyto fotografie jsou většinou velmi upravované, a málokdo je na nich přirozený. Podívejte se například na fotografie a filmy slavných herců, a pak je porovnejte s momentkami, které zvěčnili lační paparazzi, když je zachytili na ulici cestou z nákupu. I tyto slavné osobnosti, mnohdy tak dokonalé a krásné, mají totiž spoustu vad na kráse, jen je umí skrývat pod nánosem make-upu, a za pomoci zkušených stylistů a grafiků.