Výběry z bankomatu v zahraničí mohou být drahé

Finance

Pokud jezdíte pravidelně do zahraničí, pak máte možná zkušenost s tím, že je možné zde využívat i bankomaty a platební kartu a není tedy nutné s sebou vozit horentní sumy peněz.
ruka na bankomatu
·         Je tu ale jeden háček, vlastně spíše dva.
1)      Na jeden můžete narazit v obchodech, restauracích a ubytovacích zařízeních. Ne všude se dá kartou zaplatit. A tak si půjdeme vybrat do bankomatu.
2)      A máme tu háček číslo dvě.  Při výběru z bankomatu můžete totiž tak trochu prodělat.
V zahraničí vám může bankomat nabídnout službu DCC (dynamic currency conversion). U této služby jde o to, že vám displej automatu ukáže, kolik vám za výběr nebo platbu odebere v korunách. Je to sice příjemné, dozvědět se hned na místě tuto informaci, ale je to naprosto zbytečný luxus, který je jen dobře placený. Službu totiž nabízí provozovatel bankomatu a s největší pravděpodobností přepočítá vše podle kurzu, který se neshodne s kurzem vaší banky. Pochopitelně se neshodne směrem nahoru. Také tím, že dojde k několikanásobnému převodu mezi jednotlivými měnami, budou procenta jen naskakovat.
–         Stejně to může dopadnout také u obchodníka, kde kurz bez směny bude pro vás mnohem výhodnější.
otevřená peněženka

Zvolte si výhodnější možnost

Při výběru z bankomatu tedy raději zvolte výběr bez směny a ponechte přepočet v rukou své banky. Směnný kurz, který bude nabízet, se jistě projeví jako výhodnější. Neplaťte tedy v zahraničí zbytečně více než je zapotřebí.
·        Před odjezdem do zahraničí si ještě pro jistotu zkontrolujte platnost karty a ověřte si limity, aby byly dostatečně vysoké.
·        Také se ujistěte, že jsou na vašem účtu dostatečně vysoké volné prostředky.
Přes všechna opatření je určitě také dobré vézt s sebou jistou hotovost. Co kdyby nastal nějaký jiný problém? Mohou vám v cizině kartu ukrást nebo ji ztratíte. Je jistě lepší být předem připravený na jakoukoliv situaci.