Psa nebo kočku

Zvířata

Venčení versus toaleta – psi nepotřebují v bytě záchodek, tím se ušetří i jisté nálady za stelivo, ovšem psa by si neměli pořizovat lidé, co neradi chodí ven, kdy se jim zrovna nechce. Jinak pejsek bude vykonávat potřebu v lepším případě v kuchyni na dlažbu, v tom horším třeba v obýváku na koberci. Kočky se venčit nemusí, pokud je chcete chovat pouze v bytě, vyžadují svůj záchodek, ale bývají velmi čistotné, takže při pravidelné údržbě toalety z vaší strany bude vykonávání potřeby bezproblémové.

malé štěně

Sacharidy v krmivu – krmit psy lze v malém množství i obilovinami s obsahem lepku, ti to snesou bez problémů, ovšem totéž neplatí pro kočky. Ty bývají navíc náchylné při přechodu na jiné krmivo na průjem či řídčejší stolici. Pro kočky tedy vybírejte raději krmiva prémiová a hlavně bez lepkových obilovin, nevadí jim ovšem trocha rýže nebo kukuřice (samozřejmě bez GMO). Psům pochopitelně také lépe svědčí krmiva prémiová. Dávejte zároveň pozor na to, aby krmiva neobsahovala bílý rafinovaný cukr.

malé kotě

Nezávislost – kočky jsou tvorové velmi nezávislí a svéhlaví, nepotřebují vás jako svého pána, vystačí si sami. Se psy je to odlišné, ti považují svého pána za vůdce smečky a zařazují se tak do jakési hierarchie. Poslouchají obvykle na slovo a jsou tedy spíše submisivní, nežli sebevědomí. Každopádně jak psi, tak i kočky jsou zvířata mazlivá a rychle přivykají novému domovu a prostředí.

Nároky na prostor – se psy velkých plemen musíte počítat s většími nároky na životní prostor, kupříkladu mít dogu v garsonce není nejlepší nápad, pokud tedy zrovna takový byt nevyužíváte pouze na přespání. S kočkami a malými psy to máte mnohem snazší, ti si vystačí se svým pelíškem a k běhání je běžná velikost bytu dostačující. Kočkám byste ovšem měli pořídit škrabadlo, pokud nechodí ven, a raději větších rozměrů s možností vyšplhat až téměř ke stropu.