Co je to kratom?

Nákupy

Kratom. Toto slovo je v poslední době hodně skloňované. Užívání přípravku se hojně rozjíždí mezi mladými lidmi, ale většina lidí ve středním věku stále ještě neví, o co se vůbec jedná. Takže, co přesně se skrývá pod tímto názvem a jak taková látka funguje? To jsou otázky, na které zkusíme v tomto článku odpovědět. Kratom je přípravek, který se vyrábí ze sušených listů rostliny Mitragyna speciosa. Je to látka, která má povzbuzující, ale i léčivé účinky. Právě kvůli lokalitě, ve které rostlina roste, není překvapením, že se toto léčivo začalo používat nejdříve v Indočíně a jihovýchodní Asii.

zelené listy

To, co přesně v rostlinách působí je látka nazývaná jako mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Mitragynin je indolový alkaloid. Jak už jsme nakousli, kratom má účinky i léčivé, za to právě vděčí mitragyniu. Ten se totiž v lékařství využívá jako lék pro zmírnění bolesti. Účinky tedy nemají stejnou sílu jako například ty, které pozorujeme při podání morfia. Vedlejšími účinky jsou hypotensi, nauzeu, tedy nevolnost, či vysychání úst. Velkou výhodou je oproti morfinu to, že na něj tak rychle nevzniká tolerance a neobjevuje se tedy tak rychle potřeba zvyšovat dávky. I tak se ale dá mitrogyninem smrtelně předávkovat.

kratom

Zajímavé je, že se právě tímto přípravkem tlumily abstinenční příznaky u osob, které si odvykaly při závislosti na opiu. Vedle těchto účinků se ale kratom využívá jako rekreační droga. Má povzbuzující účinky, proto také byla využívána v Asii, odkud se rozšířila, dělníky na stavbách. Na kratomu by se měla vytvářet závislost pouze mírná, ale tím, že se tato droga rozšířila až v poslední době, věrohodné studie ještě nejsou vytvořeny. Je proto vhodné být při užívání kratomu obezřetný, jelikož ani všechny toxické účinky ještě nebyly popsány. Tento přípravek je ale legální a dostupný v různých verzích jako jsou různé sušenky nebo i želé.