Schodiště versus výtahy

Nákupy

Mnozí odborníci, kteří se zabývají vlivy tělesného cvičení na lidské zdraví, vám potvrdí, že výtahy mají význam zejména pro účely stěhování předmětů, a ve výškových budovách, kde počet pater přesahuje únosnou mez, např. jde-li o více, než patnáct pater. Lidé, kteří žijí v domech o pěti až osmi patrech, by však měli používání výtahu zvážit, a raději chodit po schodech. Výtahy tak mohou přenechat lidem handicapovaným, např. vozíčkářům, pro něž jsou schody nepřekonatelnou překážkou.

točité schodiště

Relativně zdravý člověk by však měl raději na výtah zapomenout a kráčet vzhůru či sestupovat dolů po vybudovaném schodišti. Ve značné výhodě jsou v tomto směru ti, co bydlí v bytových domech o nižších patrech, kde žádné výtahy nejsou, a pochopitelně i lidé, kteří obývají rodinné domy či rekreační objekty, a kde výtah nelze aplikovat již z konstrukčního hlediska. Tam vám ani nic jiného nezbývá, a musíte se spoléhat na své vlastní síly. Co vám tedy schodiště kmdesign.cz v domě přinese?

venkovní schodiště

Lepší kondici – za socialismu probíhaly v ranních hodinách v rámci rozhlasového vysílání pravidelné rozcvičky. Možná to budí úsměv na rtu, ale mělo to něco do sebe. Dopřejte si ranní rozcvičku běháním po schodech, uvidíte, že to zabere pro posílení vaší kondice, což se vám hodí v každodenním životě, ať už vykonáváte jakékoli zaměstnání. A pamatujte na to, že kdo má silné, osvalené a zdravé dolní končetiny, ten mívá v pořádku i srdečně cévní systém.

Lepší náladu – tělesný pohyb souvisí s vyplavováním endorfinů – hormonů štěstí, a schodiště v domě je k tomu naprosto ideální. Je to svým způsobem vylepšená turistika, protože překonáváte větší výškový rozdíl pod relativně strmým úhlem.

Práce z domova – kdo z vás alespoň občas pracuje z domova, měl by si dopřát častější krátkodobé přestávky. Ale ne na cigaretu, nýbrž pro krátkou procházku po schodech. Rozproudíte zlenivělou lymfu, okysličíte mozek a bude se vám pak tvořivěji pracovat. Je to mnohem lepší vzpruha, než další šálek černé kávy.