Znáte soustružnický nůž a jeho úhly i-nástroje? Je to společně s vrtákem jeden z nejrozšířenějších a také nejlevnějších nástrojů ve strojírenské výrobě. Používá se k obrábění osově souměrných obrobků, které se otáčejí, zatímco řezný nástroj vykonává práci tak, že je napevno upnutý. Tím se liší například od zmiňovaných vrtáků nebo fréz, které se otáčí, přičemž pevně upnutý je naopak obrobek.
Obdoba hrnčířského kruhu – hrnčířský kruh byl lidstvu znám již přibližně tři tisíce let před Kristem. Přitom na tento princip navazuje soustruh – stejně jako na hrnčířském kruhu se otáčí obrobek kolem své osy a je následně opracován do požadované, osově souměrné podoby. Práce na hrnčířském kruhu je také velmi zábavná, a i pro nezkušeného laika je pozorování této činnosti velmi poutavé a poučné. Na soustruhu sice odletují z obráběného materiálu třísky, což se u hrnčířského kruhu nestává, nicméně obráběcí proces je rovněž atraktivní při jeho sledování. Odletující třísky (špony) z kovového, dřevěného či plastového materiálu mohou mít zajímavý tvar a barvu a současně s tím postupná přeměna tvaru obrobku také dotváří při obráběcím procesu příjemnou atmosféru.
Soustružnické nože však nejsou určené pouze pro velkosériovou strojírenskou produkci, počítá se s nimi i v zámečnických dílnách, v údržbě anebo v prostředí ryze amatérském, mezi domácími kutily, majiteli nemovitostí s mnoha stroji a zařízeními, sběrateli starožitností, milovníky veteránů atd. Soustružnické nože jsou velmi dobře dostupné nástroje, a to v mnoha typech provedení. Známe například nože přímé, uběrací, tvarové, závitové, zaoblovací, rádiusové, upichovací, hladicí nebo oboustranné. Soustružnická dílna se tak může rozrůstat o celou řadu nástrojů, s nimiž lze vytvářet velmi široké možnosti obrábění kovových nebo plastových obrobků rozmanitých tvarů a velikostí.