Dalmatin – nezaměnitelný společník

Zvířata

Tento dlouhonohý pes dosahuje kohoutkové výšky od 50 do 60 cm a hmotnosti přibližně od 20 do 25 kg. Má elegantní, dobře stavěné, svalnaté a harmonické tělo. Hlava je mírně prodloužena s dlouhým nosem. Nohy jsou dlouhé, štíhlé, svalnaté a velmi silné. Srst je krátká, tvrdá a hustá. Dalmatin má sice jemnou srst, ale není zrovna měkká. Čistě bílá barva je základním zbarvením tohoto plemene. Základní barva je pokryta charakteristickými tmavými skvrnami různé velikosti. Tyto skvrny se vytvářejí pomalu již u mladých jedinců. Ale svou definitivní velikost a tvar získají, až když zvíře dosáhne věku jeden a půl roku.

hlava dalmatina

Povaha a temperament

Dalmatin je velmi čilým a živým plemenem. Má veselou povahu a snadno se vychovává a cvičí.

Vhodné prostředí

Dalmatin se velmi dobře hodí jako rodinný pes. I když se může stát, že pes žijící v rodině bude upřednostňovat jednoho konkrétního člena rodiny, zachová si i k ​​ostatním přátelský postoj. Je to pes, který je velmi opatrný ve styku s malými dětmi a dobře si s nimi rozumí. Pokud mu dopřejete dostatek možností k pravidelnému a hravému pohybu, který mu umožní vybít si svou nadbytečnou energii, tak ho můžete chovat docela dobře i v městském bytě.
běžící dalmatin

Původ

Nejasný, nesporně však patří mezi nejstarší existující plemena psů. Na základě zachovaných vyobrazení se ví, že podobně skvrnité psi se chovali už ve středověkou, nejméně od 14. století na různých místech v Evropě a používali se jako lovečtí psi, honiči.

Popis

Středně velký silný pes elegantní a harmonické tělesné stavby. Hlava přiměřené velikosti, s dlouhým, mocným, nikoli však špičatým čenichem. Oči středně velké, kulaté, jasné. Uši vysoko a široce nasazené, středně velké přiléhající k hlavě. Krk delší, klenutý, bez laloku. Tělo obdélníkového formátu, s hlubokým, prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry, rovným hřbetem a výrazně svalnatou bederní partií. Nohy rovné, s hrubými kostmi, svalnaté. Ocas hrubý a postupně se zužující, níže nasazený. Srst krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá. Barva bílá s černými nebo hnědými tečkami. Velikost: kohoutková výška psů 56-61 cm, fen 54-59 cm, při hmotnosti 27, resp. 24 kg.

Využití

Dříve lovecký, později doprovodný kočárový pes. Dnes pouze sportovní společník.

Zvláštní nároky

Potřebuje hodně pohybu. Má rád teplo, neměl by být celoročně umístěn mimo domov. Poměrně často se vyskytuje hluchota, která se geneticky pojí s bílou barvou.